Практика у сфері

БАНКРУТСТВА ТА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЇ

Реформу системи банкрутства було визначено в Україні серед пріоритетних, зокрема Стратегією сталого розвитку «Україна — 2020», затвердженою Указом Президента України від 12.01.2015 р. № 5/2015, Угодою про коаліцію Депутатських фракцій «Європейська Україна» від 27.11.2014 р., Програмою діяльності Кабінету Міністрів України, затвердженою постановою Верховної Ради України від 14.04.2016 р. № 1099-VIII та Планом законодавчого забезпечення реформ в Україні, затвердженим Постановою Верховної Ради України 04.06.2015 р. № 509-VII.

Проблема полягала у тому, що існуюче регулювання процедур банкрутства все ще дозволяло боржникам ухилятися від виконання своїх зобов’язань перед кредиторами, процедури банкрутства залишались надто тривалими та недостатньо ефективними, а процедура продажу майна не завжди дозволяли продавати майно боржника за найвищою ціною та не забезпечували надійну захищеність права власності покупця. Указане у сукупності робило вітчизняний ринок не конкурентоздатним у глобальній боротьбі за фінансові ресурси, а права кредиторів не захищеними.

Згідно з дослідженням Світового банку «Ведення бізнесу 2018» («Doing Business 2018») Україна за показником «Врегулювання неплатоспроможності» залишається на вкрай низькому 149 місці, хоча у «загальному заліку» займала 76 місце.

Головними причинами, через які Україна посідає аж 149 місце, є:

  1. занадто тривала процедура в Україні – 2,9 роки (Східна Європа та Центральна Азія – 2,3 роки; розвинуті країни – 1,7 роки). Краща країна – 0.4 (Ірландія);
  2. висока вартість процедур банкрутства в Україні – 40,5% від вартості майна боржника (Східна Європа та Центральна Азія – 13,1%; розвинуті країни – 9,1%). Краща країна – 1.00 (Норвегія);
  3. низька ефективність процедур банкрутства в Україні (індекс стягнення /центи на долар/) – 8,9 (Східна Європа та Центральна Азія – 38; розвинуті країни –71,2). Краща країна – 93.1 (Норвегія).

21.04.2019 р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 р. № 2597-VIII, що вводиться в дію (відповідно до вимог пункту першого Прикінцевих і перехідних положень Кодексу) – з 21.10.2019 р.
Норми Кодексу регламентують умови та порядок відновлення платоспроможності боржника – юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Слід об’єктивно констатувати, – Кодекс України з процедур банкрутства безперечно є прогресивним кроком у розвитку вітчизняної правової системи. Очікується, що завдяки новому Кодексу боржник нарешті зможе отримати належний захист, а кредитор, зі свого боку, отримає гарантію повернення позик. Однак, чи виправдаються такі очікування як завжди покаже час і правозастосовча практика.

Основні послуги Бюро у сфері правового супроводу банкрутства та реструктуризації:

  • Правовий та фінансовий due diligence існуючої заборгованості, розробка стратегії її повернення.
  • Супровід реструктуризації заборгованості (в тому числі проведення переговорів), як на стороні кредитора, так і на стороні боржника.
  • Супровід процесу виведення активів з-під обтяжень.
  • Розробка і впровадження превентивних заходів щодо недопущення випадків недобросовісності боржника.
  • Надання консультацій щодо оптимізації оподаткування при реструктуризації заборгованості.
  • Супровід процесу стягнення майна за виконавчим написом нотаріуса та іпотечним застереженням.
  • Представництво інтересів як кредитора, так і боржника в судовому спорі щодо стягнення заборгованості, або в рамках виконавчого провадження.
  • Представництво інтересів в процедурах банкрутства (розпорядження майном, санація, ліквідація).
  • Реструктуризація заборгованості в процедурі банкрутства.
  • Взаємодія з комітетом кредиторів, арбітражним керуючим в інтересах Клієнта.
  • Супровід санації боржника в рамках справи про банкрутство.
  • Супровід інвестування в проблемні активи в ході процедури банкрутства.
  • Виявлення фактів недобросовісності боржників, в частині фіктивно створеної кредиторської заборгованості з метою ухилення від виконання зобов’язань за кредитними договорами.
  • Супровід стягнення заборгованості з поручителів і заставодавців/ іпотекодавців.
  • Виявлення та супровід процедури повернення у власність боржника активів, які перебували в заставі/іпотеці, та були відчужені без згоди заставодержателя/іпотекодержателя.
  • Перешкоджання заниженню вартості активів, що підлягають реалізації в рамках справи про банкрутство боржника.
  • Супровід процесу притягнення контролюючих боржника осіб до субсидіарної відповідальності.

Якщо у Вас виникли питання, будь ласка, зв’яжіться із нами через контактну форму